صفحه نخست » راهنمای فرآیند های آموزشی » صدور دانشنامه و ریزنمرات تایید شده (دارای ارزش ترجمه)

شرایط و مدارک لازم:
۱- ارائه و تحویل یکی از مدارک ذیل جهت روشن شدن وضعیت نظام وظیفه (ویژه آقایان)
الف) اصل کارت پایان خدمت دوره ی ضرورت و یک برگ کپی (پشت و رو)
ب) اصل کارت معافیت دائم و یک برگ کپی (پشت و رو)
ج) گواهی رسمی مبنی بر اتمام خدمت دوره ی ضرورت از یگان خدمتی
د) اصل کارت معافیت موقت (کفالت یا پزشکی و یا معافیت برادر یا فرزند اسیر) در مدت اعتبار آن و یک برگ فتوکپی آن
ه) اصل گواهی صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر استخدام در نیروهای مذکور
و) اصل مدرک صادره از نیروهای نظامی و انتظامی مبنی بر اشتغال به خدمت دوره ی ضرورت بدون غیبت اولیه
ز) برگه ی اعزام به خدمت دوره ی ضرورت بدون غیبت در مدت اعتبار و کپی آن
ح) گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر همراه با ذکر شماره معافیت تحصیلی برای دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع بالاتر
۲- تسویه حساب کامل و قطعی با صندوق رفاه دانشجویان
دریافت تسویه حساب از طریق صندوق رفاه دانشجویان (در تهران) و یا امور دانشجویی دانشگاه ولی عصر (عج)، صندوق رفاه دانشگاه (تلفن: ۳۱۳۱۲۰۸۷-۰۳۴)
۳- عودت دادن آخرین مدرک دریافتی به آموزش (اداره دانش آموختگان)
۴- متعهدین خدمت به آموزش و پرورش باید نامه ای مبنی بر بلامانع بودن دریافت مدارک دانشگاهی را از سوی سازمان آموزش و پرورش محل تعهد به همراه فرم ۵۰۲ تحویل دهند
۵- متعهدین به سایر ارگان ها باید نامه بلامانع بودن تحویل مدارک صادره از ارگان محل تعهد را به واحد دانش آموختگان تحویل دهند
۶- ارائه مدارکی دال بر لغو تعهد مقاطع قبلی الزامی است (ارائه اصل دانشنامه مقطع قبلی برای کلیه دانشجویان و نامه لغو تعهد آموزش رایگان مقطع قبلی برای دانشجویان روزانه الزامی میباشد)
۷- عکس ۴*۳ (۴قطعه)
۸- تمبر ۱۰۰۰تومانی (۱قطعه) – از دبیر خانه آموزش کل دانشگاه می توان خریداری نمود
۹- کپی شناسنامه (۱ سری )
۱۰- کارت ملی
۱۱- دانش آموختگان دوره ی روزانه، که پس از فارغ التحصیلی در یک مقطع در دانشگاههای دیگر تحصیل نموده اند باید مدارکی را ارائه نمایند که در آن ها تاریخ شروع و خاتمه تحصیل و نوع دوره ی تحصیلی (روزانه/شبانه) مشخص باشد.
۱۲- لغو تعهد خدمت آموزش رایگان (ویژه دانش آموختگان دوره روزانه)
۱۴- لغو تعهد خدمت باید از طریق سامانه ی سجاد وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صورت پذیرد (پس از ثبت نام در سامانه می بایست اصل مدارک جهت تایید به این اداره ارسال یا تحویل گردد. در صورت خاتمه فرآیند لغو تعهد و صدور نامه لغو تعهد از طریق سامانه سجاد، دانشجو میتواند با به همراه داشتن بقیه مدارک به این اداره مراجعه نماید)
آدرس: https://portal.saorg.ir دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان
سامانه سجاد : سامانه جامع امور دانشجویان
لغو تعهد از طریق انجام کار
ارائه و تحویل گواهی اشتغال به کار با مهر و امضاء (باقید تاریخ شروع و خاتمه) و مدارکی که نشان دهنده سابقه بیمه متقاضی در دوره مذکور باشد.
* دانش آموختگان ملزم به ارائه گواهی اشتغال به کار با فرمت پیوست (با سربرگ مخصوص سازمان)که در آن سابقه کار و بیمه ذکر شده باشد خواهند بود. کسانی که در بخش خصوصی اشتغال به کار دارند علاوه بر فرم اشتغال طبق فرم پیوست باید سابقه بیمه تایید شده ( با مهر و امضاء اصل) را نیز ارائه نمایند. چنانچه دانش آموختگان متقاضی لغو تعهد آموزش رایگان مستخدم رسمی، پیمانی و قراردادی دولت می باشند، ارائه آخرین حکم کارگزینی ( با مهر و امضاء اصل) جهت لغو تعهد آموزش رایگان کفایت می نمایدو نیاز به ارائه سابقه بیمه نمی باشد.
*در موارد زیر فعالیت بدون سابقه بیمه به عنوان کار معتبر جهت انجام تعهد قابل قبول می باشد:
۱- گواهی تدریس معتبر از دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی ( دولتی و غیر دولتی ) به میزان ۱۰ ساعت در هفته، سایر موسسات آموزشی در صورت تایید نهاد مربوطه به میزان ۱۶ ساعت در هفته به عنوان کارکرد تمام وقت تلقی می شود.
۲- پروانه کسب معتبر افرادی که در حرفه های مختلف مشغول بکارند ، از جمله پروانه کسب از سازمان های صنفی کشور، پروانه اشتغال مهندسین، پروانه وکالت، پروانه کارآموزی وکالت، پروانه سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی و سایر نهادهای دولتی، غیر دولتی و آزاد از تاریخ صدور، به شرط تمدید یا داشتن پرونده مالیاتی به عنوان گواهی انجام کار در طول سالیان قابل پذیرش می باشد.
۳- مدت کارکرد دانش آموختگان به عنوان مدیر عامل در شرکت های خصوصی، به شرط ثبات فعالیت با ارائه گواهی از شرکت مورد نظر و تصویر آگهی درج تاسیس و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی و ارائه گواهی پرداخت مالیات در مدت زمان فعالیت قابل پذیرش می باشد.
۴- فعالیت های هنری و مطبوعاتی دانش آموختگان با ارائه گواهی اشتغال به این حرفه از سوی دستگاه های ذیربط به منزله تعهد تلقی می شود.
۵- در صورتی که دانش آموخته ای گواهی فعالیت قابل قبولی را در حوزه هایی به غیر از موارد فوق ارائه نماید در صورت استعلام دانشگاه و موافقت سازمان( اداره کل امور دانشجویان داخل ) گواهی مورد نظر می تواند مورد پذیرش قرار گیرد.
تبصره : تمامی موارد مذکور در فوق مشروط بر این است که دانش آموخته در ایران حضور داشته باشد و دانشگاه می تواند در صورت لزوم موارد مشکوک را از مرجع مربوطه استعلام نماید.
لغو تعهد از طریق نامه عدم کاریابی
ارائه و تحویل نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه (توجه : فقط تا شش ماه پس از تاریخ دانش آموختگی و برای آقایان چنانچه خدمت دوره ضرورت و یا معافیت بعد از تحصیل دانشگاهی باشد تا شش ماه پس از پایان خدمت یا معافیت جهت مراجعه به اداره کار می توان اقدام نمود) .
توضیح: آن دسته از فارغ التحصیلانی که قبل از تاریخ خرداد ۹۶ در موسسات کاریابی یا اداره کار ثبت نام نموده باشند و از زمان فراغت از تحصیل یا صدور کارت پایان خدمت یا معافیت آنها تا زمان ثبت نام در مراکز کاریابی بیش از شش ماه بوده باشد از این قاعده مستثنی می باشند.
*فرصت مذکور برای دانش آموختگانی که بلافاصله در مقطع تحصیلی بالاتر در دوره روزانه پذیرفته شوند، بعد از فراغت از تحصیل مقطع بالاتر محاسبه می گردد.
*گذشت یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل برای گرفتن گواهی عدم کاریابی الزامی است.
لازم به توضیح است آن دسته از دانش‌آموختگانی که در مقاطع بالاتر تحصیل نموده‌اند باید مدرک تحصیلی آن مقطع را نیز ارائه نمایند.
* نامه عدم کاریابی یا محاسبه هزینه و همچنین گواهی انجام کار در سایر مناطق کشور برای دانشجویان سهمیه مناطق محروم متعهد به استانداری ها در صورت اعلام عدم نیاز استانداری محل خدمت قابل قبول است.
* گواهی اشتغال به کار و نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان نباید با تحصیل در دوره روزانه مقاطع بالاتر تداخل داشته باشد.
* دانشجویان بورسیه و متعهد به دستگاه ها پس از اعلام عدم نیاز دستگاه مربوطه می تواند از طریق عدم کاریابی نسبت به تسویه تعهد خدمت اقدام نماید.
* در صورت انجام خدمت سربازی و یا معافیت پس از دانش‌آموختگی (در مقاطع مختلف)، مبنای صدور نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه باید پس از تاریخ پایان خدمت سربازی و یا معافیت باشد.(ویژه آقایان)
لغو تعهد از طریق پرداخت هزینه
دانش آموختگان مطابق مبلغ اعلام شده از طریق سامانه سجاد می توانند نسبت به پرداخت هزینه آموزش رایگان اقدام نمایند.
دانش آموختگان روزانه در صورتی که حائز امتیاز حد نصاب گزینش آزاد باشند می توانند مدت تعهد خود را به یک برابر مدت تحصیل تغییر دهند.
توجه: دانش آموختگان دو هفته (کاری) بعد از دریافت کلیه مدارک توسط کارشناس دانشگاه می توانند جهت دریافت دانشنامه و ریز نمرات اقدام نمایند.

فرم تعهد آموزش رایگان ویژه پذیرفته شدگان مقطع بالاتر در دانشگاه آزاد اسلامی
فرم تقاضانامه و استشهادنامه صدور ریزنمرات و گواهی موقت المثنی

آدرس: رفسنجان، بلوار ولایت (ابتدای جاده یزد)، دانشگاه ولی عصر (عج)، ص پ ۵۱۸، کدپستی:۷۷۱۸۸۹۷۱۱۱، اداره کل امور آموزشی
تلفن پاسخگویی در صورت نیاز: دوره های کارشناسی با شماره تلفن ۹۳-۶۳-۳۱۳۱۲۱۶۱- ۰۳۴ داخلی ۱۱۰ و ۱۱۱ دوره های کارشناسی ارشد و دکتری با شماره تلفن ۶۳-۳۱۳۱۲۱۶۱-۰۳۴ داخلی ۱۱۵ و ۱۱۷ و ۱۰۹ تماس حاصل فرمایید.